Endocja, czyli leczenie kanałowe zęba to czasami jedyna metoda na uratowanie mocno zniszczonych zębów. Zabieg polega na usunięciu zainfekowanej miazgi i wyczyszczeniu kanałów zębowych. Czynności te wymagają ogromnej precyzji. Jeśli z kanałów korzennych nie zostanie dokładnie usunięta zmieniona miazga, może dojść do powikłań, które może rozwiązać jedynie kolejne leczenie.
Decydując się na zabieg w Centrum Stomatologicznych „VITADENT” nie musisz się jednak obawiać powikłań, ponieważ prowadzimy leczenie kanałowe pod mikroskopem. Posiadamy nowoczesny aparat, który pozwala naszym stomatologom na precyzyjne zlokalizowanie wierzchołków korzeni zęba. To tzw, Endometr, który pomaga nam również w określeniu jakiej długości są kanały zęba. Prawidłowe opracowanie kanałów a także ich właściwe wypełnienie może zostać wykonane w niezwykle dokładny sposób, co ma bezpośredni wpływ na powodzenie leczenia.
Jak wygląda badanie endometrem?
Badanie rozpoczynamy od umieszczenia specjalnego haczyka na wardze pacjenta (znajduje się na nim elektroda bierna). Następnie do kanału korzeniowego wprowadzany jest specjalny pilnik (elektroda czynna). Gdy dotrze on do otworu fizjologicznego, do którego sięga miazga urządzenie zaczyna wysyłać sygnały świetlne lub dźwiękowe. Jednocześnie na ekranie endometru pojawiają się liczby określające aktualną pozycję końcówki pilnika.
Badanie endometrem nie jest uciążliwe dla pacjenta. Dzięki zastosowaniu tej technologii nie trzeba również wykonywać zdjęć radiologicznych zęba. Pozwala to na leczenie kanałowe u kobiet w ciąży i dzieci.
Czy leczenie kanałowe boli?
Wbrew utartym stereotypom leczenie kanałowe nie musi boleć. Stomatolog wykonuje zabieg w pełnym znieczuleniu. Kilkuetapowe zatruwanie zęba nie jest już konieczne. Szeroka dezynfekcja podczas zabiegu pozwala zakończyć leczenie już po pierwszej wizycie. Współczesna endocja dysponuje znacznie nowocześniejszymi metodami. Jesteśmy w stanie usunąć infekcję z zakrzywionych kanałów i tym samym uratować ząb, który dawniej nadawał się jedynie do usunięcia. Wszystkie przypadki są dokumentowane zdjęciem po leczeniu.