Zgrzytanie zębami jest chorobą narządu żucia (dysfunkcją narządu żucia), czyli bruksizmem. Bruksizm jest nadmierną, mimowolną aktywnością mięśni narządu żucia. Podczas snu pracują one zaciskając szczęki i powodując zgrzytanie zębów. Zgrzytanie zębów może też wystąpić w dzień.
Nocne zgrzytanie zębami jest niebezpieczna chorobą, która w dużym stopniu uszkadza zęby:
- zęby są nadmiernie ścierane i ulegają szybkiemu skróceniu,
- dochodzi do uszkodzenia szkliwa, które prowadzi do próchnicy, odbarwień i pęknięć,
- w drastycznych przypadkach dochodzi do połamania zębów,
- ogólny dyskomfort, ból mięśni szczęki, problemy ze snem.
Dokładnie nie są znane przyczyny zgrzytania zębami. Jako główne powody podaje się:
- predyspozycje genetyczne,
- stres,
- wady zgryzu i stawu skroniowo żuchwowego,
- nerwice,
- choroby układu nerwowego,
- płeć (bruksizm znacznie częściej występuje u kobiet).
Leczeniem zgrzytania zębami zazwyczaj zajmuje się stomatologia. Stosuje się do tego specjalne szyny relaksacyjne, które uniemożliwiają silne zaciskanie szczęk. Dzięki temu dochodzi do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia odruchy zgrzytania zębami. Dodatkowo stosuje się leczenie ortodontyczne – bruksizm jest często spowodowany przez wady zgryzu, nawet niewielkie. Zgrzytanie zębami jest tez dolegliwością na tle nerwowym, dlatego bardzo dobra może się okazać terapia relaksacyjna – należy unikać stresu, wysypiać się, znaleźć ujście dla napięcia i frustracji.
Jeśli chcemy się dowiedzieć jak w naszym przypadku walczyć ze zgrzytaniem zębami, należy wybrać się do gabinetu stomatologicznego. Lekarz stomatolog dobierze najlepsza metodę leczenia do indywidualnego przypadku.